Operátoři stále o krok před ČTÚ

O vysokých cenách mobilních operátorů v České republice se hovoří dlouhá léta. Srovnávání se zahraničím, tedy především se zeměmi Evropské unie, nevychází vůbec dobře. Pravda, řada statistik se snaží situaci „optimalizovat“ tím, že do průměrných cen volání a sms zahrnuje dohromady ceny pro firmy i pro občany, přičemž firemní tarify jsou u nás se zahraničím srovnatelné a vylepšují tak děsivou situaci u cen pro veřejnost. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který má toto v gesci, dlouhou dobu doslova spal a nekonal. Nakonec, po nátlaku spotřebitelů i politiků došlo ke změnám ve vedení ČTÚ a pod novým vedením včetně nového ředitele byl vytyčen nový cíl: Boj s vysokými cenami za mobilní služby. Začalo se pracovat a analyzovat. Dnes tu máme tzv. mobilní cenovou revoluci a virtuální operátory. Chtělo by se říct, že je to obrovský úspěch ČTÚ. Svým způsobem ano, jenže nic není tak růžové, jak se zdá, a při pohledu „pod pokličku“ dojdeme zajímavých zjištění. 

Velkým tématem je aukce kmitočtů, která za minulého vedení ČTÚ byla několikrát odsunuta, aby se pak sice uskutečnila, ale bývalý šéf úřadu Pavel Dvořák v době kdy již věděl, že ve své funkci skončí, aukci zrušil. Z nepochopitelných důvodů, pokud se tak dají vůbec jeho argumenty nazvat. Nové vedení ČTÚ nyní připravuje aukci novou, držme si palce, aby se uskutečnila a dopadla dobře. Boj za nižší ceny mobilních služeb je ale veden na dvou frontách. Tou druhou, neméně důležitou, je tzv. analýza relevantního trhu č. 8. Tu si na konci loňského roku nechal vypracovat ČTÚ a díky jejím výsledkům zjistil (konečně!), že na místním trhu selhává konkurence. Výsledky analýzy dostal do stádia veřejné konzultace a poslal dokument do Bruselu na schválení. Jenže… Tady právě začíná ten pravdivý, nebo lépe řečeno kompletní příběh o té mobilní revoluci posledních týdnů.

Operátoři totiž jakoby si vzali kritiku k srdci a rozhodli se, že sami situaci změní. Je to trochu jako v pohádce, kde princ dostane tři těžké úkoly a když je splní, dostane princeznu a půlku království… Akorát že v pohádkách princ většinou tvrdě maká a poctivě si princeznu a půlku toho movitého i nemovitého majetku v jejím království (o které mu ale vlastně vůbec nejde) vydře. V naší realitě si ale operátoři řekli, že zkusí úkoly na oko splnit tak, aby to vypadalo, že konkurence nám tu bují jedna radost, a v reálu aby se pro ně nic moc nezměnilo. A oni si rozdělili království celé, princeznu vem čert…

Ty tři úkoly byly postaveny tak, že se musí zajistit, aby se místní trh vyvaroval těmto třem kritériím, která když by splnil (a on je splňoval a vlastně stále splňuje), tak je možné jej regulovat:

1) přítomnost velkých a trvalých překážek vstupu na trh,

2) struktura trhu nesměřuje v příslušném časovém úseku k účinné hospodářské soutěži,

3) uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčené(á) selhání trhu.

A milí operátoři se pustili do práce. Nejprve se jakoby odnikud a ničehož nic začali jako houby po dešti objevovat virtuální operátoři, což má ukázat na to, že zde nejsou velké a trvalé překážky pro vstup na trh. Ovšem jedná se o typickou Potěmkinovu vesnici, jelikož virtuální operátoři jsou spíše než konkurencí prodejci, jimž operátoři určují ceny za služby. Žádný reálný nový subjekt na trhu.

Dalším krokem byla ona zmíněná cenová revoluce. Tedy, revoluce v uvozovkách. Určitě jste se někdy sami sebe zeptali: „Čím to? Proč to najednou jde, když to takovou dobu nešlo?“ No, operátoři si spočítali, že lepší než regulace bude snížit ceny tak, aby to vypadalo, že zde funguje skutečný trh, který je tlačí dolů, a ceny jsou tedy na evropském průměru. Což ani tak stále nejsou, i když o částečný úspěch oné analýzy ČTÚ se jedná. Ovšem také to znamená, že jelikož operátoři vytvořili dojem, že zde trh funguje, a překopali stav na něm, alespoň na oko, opravdu z gruntu, ČTÚ bude muset analýzu vypracovat znovu. A nikdo neví, s jakým výsledkem…

Za sebe více než v nějakou regulaci, která je nejistá, věřím v nového operátora a jeho vliv na trh. Jeden skutečný konkurenční operátor by mohl splnit to, co analýzy a hrozby regulací, ale ani samotná regulace nedosáhne. Skutečného konkurenčního trhu. Mé naděje se tedy upínají právě k nové aukci kmitočtů.   

Autor: Radim Vysloužil | čtvrtek 25.7.2013 16:10 | karma článku: 12,25 | přečteno: 329x