Rozpuštění sněmovny? Hlasoval jsem proti

Včera se na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ČR stalo to, co se v posledních dnech očekávalo – bylo odhlasováno, že sněmovna se sama rozpouští. Odhlasováno 140 hlasy. Celý jeden poslanecký klub sněmovnu místo důstojného hlasování a vyjádření svého názoru (i když předem zavrženého) opustil, jiní se před hlasováním u řečnického pultíku loučili se svým mandátem, další se fotili naposledy v poslaneckých lavicích. A já jsem hlasoval proti rozpuštění sněmovny. Nikoliv proto, že bych se snad nebyl schopen vzdát svého poslaneckého mandátu, ale z jasných důvodů, které jsem již před hlasováním deklaroval. Mé „proti“ při hlasování o rozpuštění sněmovny bylo nepopulárním krokem uprostřed populistických gest. Je ale mým přesvědčením, že politik je tu od toho, aby činil odpovědné kroky, nikoliv populistická gesta. A rozpuštění sněmovny v tuto chvíli, stejně jako opuštění sněmovny při hlasování, to byl čistý populismus. Považuji za velmi nerozumné, že poslanecká sněmovna předala prezidentovi republiky absolutní moc nad přijetím řady zákonů, které prošly sněmovnou, avšak legislativní proces nebyl ještě ukončen.

Jedná se přitom o zákony velkého významu. Patří mezi ně určitě doprovodné zákony k novému občanskému zákoníku, dále zákony spojené s bojem proti černému trhu s lihovinami (zabránění dalších tragédií v souvislosti s metanolovou kauzou), dále zkrácení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, zrušení sKaret. V rámci legislativního procesu ve výborech a druhých čteních zůstane při rozpuštění sněmovny neschválena řada dalších významných zákonů. Pro mne osobně je prioritní například zákon o registru smluv (tzv. Nejkrásnější zákon), který byl cílem minulé vlády, byl sepsán, ale zůstal pouze uprostřed schvalovacího procesu. A bohužel nevěřím, že jakákoliv vláda nebo parlament tento důležitý zákon odhlasuje, jelikož přináší transparentnost do veřejné správy. Skutečnou transparentnost, ne jen tu, kterou řada politiků používá jako prázdnou frázi. A po takové touží dnes málokdo z politických elit.    

Nikdo nyní neví, jak bude prezident republiky postupovat. Jestli například už dnes rozpuštění sněmovny potvrdí a všechny výše zmíněné zákony nebudou rozpuštěny spolu s ní. Považuji takové jednání sněmovny za obrovskou nezodpovědnost vůči občanům. Fakt, že sněmovna se stala poměrně nefunkční a předčasné volby jsou potřeba, ten nerozporuji. Ptám se ale, zda bylo nutné se rozpustit ihned a nechat za sebou spoustu nedodělané práce, která této zemi mohla pomoct? Já si to nemyslím.

 

Autor: Radim Vysloužil | středa 21.8.2013 9:50 | karma článku: 15,46 | přečteno: 1038x