Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operátoři stále o krok před ČTÚ

25. 07. 2013 16:10:00
O vysokých cenách mobilních operátorů v České republice se hovoří dlouhá léta. Srovnávání se zahraničím, tedy především se zeměmi Evropské unie, nevychází vůbec dobře. Pravda, řada statistik se snaží situaci „optimalizovat“ tím, že do průměrných cen volání a sms zahrnuje dohromady ceny pro firmy i pro občany, přičemž firemní tarify jsou u nás se zahraničím srovnatelné a vylepšují tak děsivou situaci u cen pro veřejnost. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který má toto v gesci, dlouhou dobu doslova spal a nekonal. Nakonec, po nátlaku spotřebitelů i politiků došlo ke změnám ve vedení ČTÚ a pod novým vedením včetně nového ředitele byl vytyčen nový cíl: Boj s vysokými cenami za mobilní služby. Začalo se pracovat a analyzovat. Dnes tu máme tzv. mobilní cenovou revoluci a virtuální operátory. Chtělo by se říct, že je to obrovský úspěch ČTÚ. Svým způsobem ano, jenže nic není tak růžové, jak se zdá, a při pohledu „pod pokličku“ dojdeme zajímavých zjištění.

Velkým tématem je aukce kmitočtů, která za minulého vedení ČTÚ byla několikrát odsunuta, aby se pak sice uskutečnila, ale bývalý šéf úřadu Pavel Dvořák v době kdy již věděl, že ve své funkci skončí, aukci zrušil. Z nepochopitelných důvodů, pokud se tak dají vůbec jeho argumenty nazvat. Nové vedení ČTÚ nyní připravuje aukci novou, držme si palce, aby se uskutečnila a dopadla dobře. Boj za nižší ceny mobilních služeb je ale veden na dvou frontách. Tou druhou, neméně důležitou, je tzv. analýza relevantního trhu č. 8. Tu si na konci loňského roku nechal vypracovat ČTÚ a díky jejím výsledkům zjistil (konečně!), že na místním trhu selhává konkurence. Výsledky analýzy dostal do stádia veřejné konzultace a poslal dokument do Bruselu na schválení. Jenže... Tady právě začíná ten pravdivý, nebo lépe řečeno kompletní příběh o té mobilní revoluci posledních týdnů.

Operátoři totiž jakoby si vzali kritiku k srdci a rozhodli se, že sami situaci změní. Je to trochu jako v pohádce, kde princ dostane tři těžké úkoly a když je splní, dostane princeznu a půlku království... Akorát že v pohádkách princ většinou tvrdě maká a poctivě si princeznu a půlku toho movitého i nemovitého majetku v jejím království (o které mu ale vlastně vůbec nejde) vydře. V naší realitě si ale operátoři řekli, že zkusí úkoly na oko splnit tak, aby to vypadalo, že konkurence nám tu bují jedna radost, a v reálu aby se pro ně nic moc nezměnilo. A oni si rozdělili království celé, princeznu vem čert...

Ty tři úkoly byly postaveny tak, že se musí zajistit, aby se místní trh vyvaroval těmto třem kritériím, která když by splnil (a on je splňoval a vlastně stále splňuje), tak je možné jej regulovat:

1) přítomnost velkých a trvalých překážek vstupu na trh,

2) struktura trhu nesměřuje v příslušném časovém úseku k účinné hospodářské soutěži,

3) uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčené(á) selhání trhu.

A milí operátoři se pustili do práce. Nejprve se jakoby odnikud a ničehož nic začali jako houby po dešti objevovat virtuální operátoři, což má ukázat na to, že zde nejsou velké a trvalé překážky pro vstup na trh. Ovšem jedná se o typickou Potěmkinovu vesnici, jelikož virtuální operátoři jsou spíše než konkurencí prodejci, jimž operátoři určují ceny za služby. Žádný reálný nový subjekt na trhu.

Dalším krokem byla ona zmíněná cenová revoluce. Tedy, revoluce v uvozovkách. Určitě jste se někdy sami sebe zeptali: „Čím to? Proč to najednou jde, když to takovou dobu nešlo?“ No, operátoři si spočítali, že lepší než regulace bude snížit ceny tak, aby to vypadalo, že zde funguje skutečný trh, který je tlačí dolů, a ceny jsou tedy na evropském průměru. Což ani tak stále nejsou, i když o částečný úspěch oné analýzy ČTÚ se jedná. Ovšem také to znamená, že jelikož operátoři vytvořili dojem, že zde trh funguje, a překopali stav na něm, alespoň na oko, opravdu z gruntu, ČTÚ bude muset analýzu vypracovat znovu. A nikdo neví, s jakým výsledkem...

Za sebe více než v nějakou regulaci, která je nejistá, věřím v nového operátora a jeho vliv na trh. Jeden skutečný konkurenční operátor by mohl splnit to, co analýzy a hrozby regulací, ale ani samotná regulace nedosáhne. Skutečného konkurenčního trhu. Mé naděje se tedy upínají právě k nové aukci kmitočtů.

Autor: Radim Vysloužil | čtvrtek 25.7.2013 16:10 | karma článku: 10.64 | přečteno: 328x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 774 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 567 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 356 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 675 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1554
Nezařazený poslanec ČR. Vystudoval VŠB-TU Ostrava, Ekonomickou fakultu, magisterský obor Národní hospodářství, bakalářský obor Eurospráva a obor Učitelství odborných předmětů. Pracoval jako ekonom a finanční manažer.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.